MENÜ

Keve Könyvtár
A Keve-Kiserdei Általános Iskola Könyvtárának  honlapja

Könyvtárak története

 

Az agyagtáblákat az ókori könyvtárakban falfülkékben, ládákban, edényekben, kosarakban tárolták. Híres példája Ninivében Asszurbanipal király könyvtára. A táblákon tulajdonbélyegző, „ex libris” jelezte, kinek a tulajdonai.

 

Az alexandriai Muszeion Könyvtár

Ptolemaios uralkodók alapították Kr. e. a 3. században. A kor teljes irodalmát gyűjtötte. A könyvtárnak volt már katalógusa. 5-6000 papirusztekercset őriztek a becslések szerint. A könyvtár később tűzvész áldozata lett.

A görög, római könyvtárak gyűjteménye már százezres nagyságrendű volt. A 4. században megjelentek az első kódexek is.

A középkorban visszaesés mutatkozott. Kolostorokban, később a híres egyetemek könyvtáraiban egy szűk réteg juthatott a műveltség hordozóihoz. A kódexforma általánossá vált. Megjelentek az első természettudományos kiadványok is. A reneszánsz idején nagyhírű gyűjtemények jöttek létre, (Mediciek), a polgárság egyre inkább igényli az ezekhez való hozzájutást. A reformáció elterjedésével megerősödnek a városi és iskolai könyvtárak. A 18-19. századra egyre több  nyilvános könyvtár alakul. Új könyvtártípusok jönnek létre: nemzeti, tudományos, szak-, iskolai és közművelődési könyvtárak.

A mai könyvtárak áttérnek a számítógépes információs rendszerek használatára. Interneten keresztül kapcsolatba kerülhetünk a világ bármely részének könyvtáraival.

 

 

Magyarországi könyvtárak

Szent István idejében jönnek létre az első egyházi gyűjtemények. Könyves Kálmán királyunknak is csak néhány tucat kötete volt. A XV. században a reneszánsz főpapi könyvtárak (Janus Pannonius) jelentették a humanista kultúra meghonosítását. Mátyás király híres könyvtára (Bibliotheca Corviniana) a legkiválóbbak közé tartozott.

Gróf Széchényi Ferenc (1754 -1820) 1802-ben megalapította a Magyar Nemzeti Könyvtárat. 1949-től Országos Széchényi Könyvtárnak nevezik, 1804-től un. köteles példányszolgáltatás. Ma hazánk legnagyobb könyvtára. Közel ötmillió dokumentumot őriz.

 

Könyvtártípusok

Feladatkörük, gyűjtőkörük szerint lehetnek általános és szakkönyvtárak.

  • Általános könyvtár: pl. lakóterületi. Gyűjtőköre minden tudományágra, műveltségi területre kiterjed.
  • Szakkönyvtár: pl. üzemek, egyetemek szakkönyvtárai. Általában csak egy-egy szűkebb terület szakirodalmát gyűjtik.

Felhasználóik szerint:

  • Nyilvános könyvtár: bárki beiratkozhat.

Feladatköre: dokumentumkölcsönzés, kézikönyvek, folyóiratok helyben olvasása, auditív, vizuális és audiovizuális dokumentumok, elektronikus információhordozók helyi használata. Tájékoztatást ad a használható dokumentumokról. Rendezvényeket, programokat szervez.

  • Zárt könyvtárak, tudományos könyvtárak: külön engedéllyel, tudományos, kutatási célokra vehető igénybe. (Pl. egyházi könyvtárak.)
  • Iskolai könyvtárak: gyűjtőköre általános, de főként az adott oktatási intézmény oktatási struktúrájához igazodó kiadványok (pl. szótárak, kötelező olvasmányok, ifjúsági irodalom stb.) Az iskola diákjai, tanárai díjmentesen használhatják.

Könyvtárak típusai

  • Általános könyvtár: (pl. lakóhely szerinti közkönyvtár – nyilvános könyvtár, bárki látogathatja, iskolai könyvtár stb.)
  • Szakkönyvtár: (pl. egyetemek, főiskolák könyvtárai) általában csak egy-egy terület szakirodalmát gyűjtik. Egyes szakkönyvtárak igénybevételéhez engedély kell. (pl. egyházi könyvgyűjtemények, magánkönyvtárak stb.)

A könyvtárak szolgáltatásai

1. Kölcsönzi a dokumentumokat, egyes dokumentumféléket (pl. kézikönyvek, folyóiratok) csak helyben          olvasásra lehet igénybe venni. Kézikönyvtár.

2  A könyvtáros tájékoztatást nyújt a meglévő dokumentumokról.

3. Rendezvényeket, programokat szervez.

4. A legtöbb könyvtár internetes hozzáférést biztosít más könyvtárak elektronikus katalógusaihoz.

 

Hírek

  • Versünnep a Költészet Napján!
    2011-04-12 16:39:00

    Tegnap a 4.órában egy versösszeállítással ünnepeltük a Költészet Napját. Akik felolvasták a verseket Árki Anna(4.b), Veres Dorottya (4.b) Fehér Luca (5.a); a tanárok közül Jósvai Marika néni, Gál Éva néni, Tokics Ildikó néni, és Hakl Tüdnde néni.

  • Költészet napja!
    2011-04-10 11:31:11

    József Attila születésnapját egy versösszeállítással ünnepeljük az iskolarádióban. Figyeljétek és hallgassátok holnap délelőtt.

    Hogy kiket? Az most még titok!!!

  • Új könyvek
    2011-04-07 09:48:18

    Nézzetek be hozzánk, és válogassatok új könyveinkből.

     

  • Kőleves-színielőadás
    2011-04-06 09:19:24

    Nagysikerű előadást tartottunk a 4.b-sekkel tegnap délután.

    Az Iskolaváró programjában a leendő elsőseinket leptük meg a "Kőleves" c. mese feldolgozásával.

    Az előadás nagy sikert aratott a gyerekek és a szüleik között is.

    További információkat az ESEMÉNYEK menüpontban illetve a GALÉRIÁban találsz.

  • Megérkeztünk!
    2011-03-24 13:58:53

    Elindult könyvtárunk honlapja!

    Reméljük, sokan fogjátok böngészni a közeljövőben, és sok újdonságról hallotok majd!

     

Asztali nézet